Kevin Leman: Jak vychovat děti a nepřijít o rozum

Tuto knihu jsem začala číst, když bylo starší dcerce asi 1,5 roku. Odložila jsem ji s tím, že "tohle se nás přece vůbec netýká." Teď když je starší 5 let a mladší 2,5 dávám autorovi v mnohém za pravdu. Nejvíc mě oslovil způsob, jakým řeší ošklivý zlozvyk odmítání jídla (jaký je v dnešní době blahobytu a konzumu zcela logický). Naprosto v klidu, bez rozčilování, je důležité dětem jasně sdělit, že pokud nebudou jíst k obědu to, co jim dáme, budou muset vydržet do večeře. Bez svačinek a bonbonků. A pokud se to samé děje u večeře, uvidíme se u snídaně. Je to samozřejmě hra na nervy pro nás maminky, které si své ratolesti "vypipláme", abychom potom musely podstupovat tyto "hrůzné scénáře" typu - a co když bude mít hlad?
Je to v první řadě tlak na nás rodiče, na to, abychom byli opravdu důslední v nastavování pravidel. Nemusíme se bát, že přestaneme být těmi oblíbenými u dětí. Spíše naopak - děti řád vyžadují, a když ví, co mohou očekávat, vnitřně se zklidní. Vlastně se pak zklidní celý chod rodiny (jindy dost uspěchaný až hysterický ve snaze vyhovět každému přání našeho miláčka).
Knihu mohu vřele doporučit. Vydání, které mám v knihovně je plné poznámek a barevných čar. A už teď tuším, že se budu ke knize ještě několikrát vracet :-)

STORMIE OMARTIANOVÁ: SÍLA MANŽELČINY MODLITBY

Žít v dnešní uspěchané době v báječném manželství se jeví jako nedostižný ideál. A přece to jde! Autorka sama připouští, že jí trvalo nějakou dobu, než zjistila jak "na to". Pochopila, že uprošování, citové vydírání, hádky, ignorování či mrazivé ticho nikam nevedou. Jediná cesta, jak to změnit, je modlitba. Spisovatelka často připomíná čtenářce, že právě když by chtěla promluvit (v rozčilení, bolesti) tak je třeba mlčet a jít se modlit. Je to lepší, než říct něco, čeho budeme později litovat. A modlitba má tu úžasnou moc, že mění nejen srdce toho, za koho se přimlouváme (manžel), ale i srdce toho, kdo se modlí.

LEANNE PAYNEOVÁ: NASLOUCHAJÍCÍ MODLITBA

Učíme se slyšet Boží hlas a vést si modlitební deník

 

Je to poprvé, co recenze psané na zadní straně knihy ani z poloviny nevystihuje velikost, výjimečnost a důležitost obsahu tohoto díla. Autorka je velká modlitebnice a je báječné, že někdo takový napsal "návod jak na to." Doporučuji všem,kdo se chtějí přiblížit Bohu a neví "jak na to". Je to trošku o disciplíně, pravidelnosti, ale pokud se budete řídit autorčinými radami, velmi brzy zakusíte výsledky.

Bůh k nám chce mluvit, to jen my nemáme čas ho poslouchat. Chováme se přitom dost arogantně, řekla bych. Vždyť kdo jsme my proti všemohoucímu Bohu? Stále mě přivádí do úžasu, že někdo tak mocný, kdo stvořil celý vesmír, má zájem právě o nás. Nechte se pozvat do světa, kde celý den je prodchnut modlitbou. Potom totiž možná zjistíte, že už vám nečiní potíže s Bohem rozmlouvat stále častěji a častěji. Objevíte dar modlitby a Bůh vás promění.